Extremizmus je v skutočnosti len pravicový

26. května 2009 v 10:12 | CSAF

Svržený expremiér Mirek Topolánek se v diskusi o připravovaných materiálech ohledně boje proti vzrůstajícímu vlivu neonacismu zase jednou předvedl. Dle jeho slov "platí v akademických i policejních kruzích rozdělení na pravicový a levicový extremismus. Já to dělení odmítám, extremismus je fakticky jenom levicový," lze se dočíst v Právu 5. května 2009. Ačkoli jsem z lavic poslanecké sněmovny zvyklý na ledacos, tato Topolánkova formulace již byla opravdu silným tabákem. Zvláště když pokračoval tím, že extremismus je vždy forma socialismu a dělí se na "internacionální, komunisticko-anarchistický a nacionalistický."

Pomiňme nyní postmoderní teorii, že pravolevé škatulkování politických sil je překonané. Nejdřív bych se rád pozastavil nad prvním výrokem. Jeho autor se domnívá, že se vyzná v politických ideologiích lépe než lidé, pro než je tato oblast denním chlebem. Ano, neexistuje absolutní objektivita, ale to by mohl rovnou Topolánek říci, že odmítá také "dělení živočišných druhů, které platí v kruzích biologů a zoologů." Nebo že by byly akademické kruhy v područí levicové opozice?

Zajímavější je však Topolánkovo dělení extremismu. Nevím, co je internacionální socialismus; řekl bych, že je to spíše jedna z forem té druhé uvedené kategorie, ale zajímavé je spojení "komunisticko-anarchistický". Předpokládám, že slovem "komunismus" myslel Topolánek marxismus-leninismus (tak jej chápe drtivá většina členů ODS, aniž by rozlišovala mezi komunismem libertinským, bolševismem atd.). Anarchismus je však naprostý opak! Totalitní ideologii a ideu maximální svobody přece nelze směšovat.

Třetí kategorie se týká již výše zmíněného neonacismu. A zde je třeba se podívat do historie pravolevého dělení. Již od dob francouzského konventu byla levice tvořena pokrokovými měšťany volajícími po zrovnoprávnění, pokroku a odstranění výsad feudálů, zatímco aristokratická pravice hájila tradice a pevný řád. Tak jako dnes hájí podobné hodnoty konzervativní liberálové v čele s Václavem Klausem. Tak jako dnes volají po "spravedlnosti", pevném řádu a "národních tradicích" neonacisté v čele s Dělnickou stranou. Kam nám zmizely levicové prvky?

Tak co třeba bolševismus? Je to levicový extremismus? Vzpomeňme si na řadu totalitních režimů 20. století inspirovaných marxismem-leninismem. Velká sociální nerovnost (Stalinovy reformy v SSSR), nacionalismus (Kambodža a Pol Potova nenávist k Vietnamcům), tržní ekonomika (současná Čína). V čem se tedy lišily od režimů "pravicových"? Že by jen názvem?

Chceme-li se při hledání "levého extrému" chytit poslední naděje, zbývá už jen anarchismus. Avšak lze jej vůbec spolehlivě zařadit do pravolevého spektra? Politolog (ach, ty akademické kruhy) Jan Charvát to v publikaci Politický extremismus a radikalismus (2008) s poukázáním na řadu vlivů (liberálních i socialistických) důrazně odmítá. Slovy Jana Kellera, anarchismus se snaží "propojit důsledný liberalismus v oblasti politické se sociální spravedlností v oblasti ekonomické."

Inu, vypadá to, že levicový extremismus tak nějak neexistuje. Ale k čertu se škatulkováním, postmoderní doba pravolevé spektrum přece dávno překonala!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Si Anarchista?

Ano
Nie

Komentáře

1 Disident Disident | 29. května 2009 v 10:42 | Reagovat

Ten extremismus je stejně nafouknutá bublina.Zastávám názor že ze strany ultrapravice žádný extremismus neexistuje.Extrém je naopak to že do České Vlasti proudí nespočet nižších ras co zde nemají co dělat.
Radím všem Záleží na tom zda je kdo černej nebo bílej,Záleží na tom kdo je z jakého národa,Záleží na barvě pleti.
OTEVŘME OČI A JDĚME VOLIT NACIONALISTICKÉ STRANY!

2 Waagbistritz69 Waagbistritz69 | 15. června 2009 v 18:24 | Reagovat

Disident: To nemyslíš vážne :D Sú to ale len čisté tvrdenia :D Na údajného českého nacionalistu ti čeština ide tiež dosť zle.

3 pipik pipik | 18. června 2009 v 9:43 | Reagovat

weeee tesme sa na moslimsku europu uz sa tesim ako vam moslimovia dovolia vas anarchyzmus vas budu kamenovat rezat vam ruky hlavy yipeeee to by som sa pozrel :D

4 Blade00 Blade00 | E-mail | Web | 20. června 2009 v 15:47 | Reagovat

pipik: Anarchizmus je o slobode pre tych ktorý rešpektuju našu slobodu. Keď sem príde moslim a bude tu chciet niekoho kamenovat a branit mu v slobode, bude tak isto našim nepriatelom. Zamysli sa nad tym...

5 Karel Karel | 30. srpna 2010 v 11:55 | Reagovat

Když už jsme u toho tak mešity do Evropy nepatří.Muslimové nemají co dělat ani v Čechách ani na Slovensku.

6 NeoDarkShadowNemesis NeoDarkShadowNemesis | 29. září 2011 v 22:55 | Reagovat

Milí anarchisté, tvrzením, že extremismus je jen pravicový, buď vědomě lžete nebo nemáte o dané věci žádný přehled. Taky byste si měli přečíst, co znamená anarchie a anarchismus a podobné témata.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama