Skinheads – milovaní i nenávidění

23. listopadu 2006 v 21:12 | Ja |  Punks A Skins
Subkultura skinheads
Mods a Rude Boys
Skinheadská móda má své kořeny v subkulturách padesátých a šedesátých let Velké Británie. Předchůdci skinheads se nazývali Mods a jednalo se o mladé muže ze střední třídy, kteří svou subkulturu vystavěli do jisté míry jako protiklad k subkultuře Rockers. Zatímco Rockeři upřednostňovali delší vlasy, kožené bundy, šátky a motocykly, pro Mods byl uniformou krátký sestřih, sako s kravatou a skútr. Zatímco Rockeři byli rebelové, Mods se pokládali za "hodné hochy", páteř národa, kterou čeká zlatá budoucnost. Proto věnovali velkou péči svému zevnějšku a výběru módních doplňků (odtud i jméno celé subkultury). Sociologové hovoří o tom, že Mods byli jedinou subkulturou, která šla ve své sebeprezentaci tak daleko, že měla předepsanou dokonce i značku fénu na vlasy. V průběhu šedesátých let se dostaly všechny britské subkultury do stínu Hippies a ani Mods nebyli výjimkou. Ti, kteří se s tímto vývojem nechtěli smířit, si začali říkat Hard Mods nebo Gang Mods a zdůraznili dělnické prvky svého image. Vlasy se zkrátily a saka začala ustupovat košilím a tričkům. Přerod ve skinheads by však nebyl úplný, nebýt nové subkultury, která se v té době v Anglii objevila. Jednalo se o Rude Boys, tvořené přistěhovalci z Jamajky. Ti s sebou přinesli vedle pouliční módy i vlastní hudbu - Reggae, ze kterého se zkombinováním s britským pub-rockem stalo později Ska - a jejich podobnost (důraz na vzhled) s Hard Mods svedla obě subkultury dohromady. Jejich členové se brzy začali potkávat v tančírnách, kde hrály budoucí černé hvězdy britského Ska jako Desmond Dekker nebo Laurel Atkien. Posledně jmenovaný se stal jakýmsi neoficiálním kmotrem skinheads, nové subkultury, která vznikla mezi lety 1967 - 1969..
Punks and Skins
Ve skutečnosti se na počátku sedmdesátých let skinheadské hnutí začalo z anglických ulic vytrácet. Ska a Reggae kapely se čím dál víc přikláněly ke křesťanskému rastafariánství, což skinheadům nevyhovovalo. Zdálo se, že tenhle mládežnický kult byl pouze jednogenerační záležitostí. Ale nebylo tomu tak. V druhé polovině sedmdesátých let prodělal renesanci v souvislosti s nástupem punku. Skinheadi se tehdy stali součástí punkové revolty, ale brzy se objevily třecí plochy, které byly pro některé skinheady nepřekonatelné. To se týkalo hlavně užívání drog v punkové komunitě, stejně jako sílícího politického náboje, který se v punku jasně rýsoval. Zatímco prvotní punk byl spíše generační revoltou a anarchistické prvky v něm sloužily více jako provokace, velmi brzy se toto hnutí přiklonilo k jasnější formě protestu a punk se stal synonymem pro anarchistickou nebo obecně radikálně levicovou subkulturu. To ale mnoha skinheadům, kteří se stále pokládali hlavně za bílé dělníky, nevyhovovalo. Část z nich se začala realizovat v tzv. street-punku, který představovaly kapely stojící někde mezi skinheads a punkem jako Sham 69 nebo Cockney Reject. Posledně jmenovaní svým singlem nazvaným prostě "Oi! Oi! Oi!" (Oi je v londýnském nářečí zkomolenina z "hi" tedy ahoj, typická právě pro dělnické prostředí) dali jméno celému novému hudebnímu stylu. Oi je jednoduchý punk, obohacený někdy o ska pasáže. Od začátku osmdesátých let se začali objevovat nové skinheadské kapely jako 4 Skins, Last Resort, Angelic Upstarts, Bussines, Oppressed, Condemned 84, navazující na tento styl. V této nové odnoži punkového hnutí se začali potkávat skinheadi a punkáči, pro které byla stávající anarchistická punková vlna příliš politická a příliš intelektuální. Oi kapely si podržely rebelantského ducha, ale nechtěly se spojovat s žádným konkrétním politickým směrem a opět stavěly do popředí spíše svůj dělnický původ.
Ian Stuart a Skrewdriver
Pro část skinheadů ale bylo i toto málo. Ti, kteří byli nejvíce ovlivněni britským nacionalismem a mlácením Pákistánců, přirozeně akceptovali narůstající rasismus britské společnosti a dostávali se tak do sporu jak s anarchistickým punkem, tak i s původním duchem skinheadského multikulturalismu. Až do začátku osmdesátých let nebylo toto skinheadské křídlo nijak jasně vymezeno a nemělo ani žádné své mluvčí. To se ale změnilo s příchodem Iana Stuarta Donaldssona. Již v roce 1977 založil Ian Stuart punkovou kapelu Skrewdriver (Šroubovák, i v angličtině psáno s k - správně by mělo být screwdriver), která se ale v roce 1979 rozpadla. Když Ian Stuart v roce 1982 obnovil její činnost, po původním punkovém duchu už nezbyla ani stopa. Ian se totiž stal členem britského Ku-Klux-Klanu a podporoval politiku National Party, britské neofašistické politické strany, která měla se skinheads své vlastní plány. Ve stejném roce založil i White Noise Club, hudební vydavatelství zaměřené na rasisticky orientované skinheads. Začala se tak formovat první zřetelná ultrapravicová platforma skinheadského hnutí - RAC (Rock against Communism - Rock proti komunismu).
Rock Against Communism
RAC vzniklo jako protiváha k RAR (Rock against Racism - Rock proti rasismu). Rock proti rasismu byl hudební festival pořádaný v roce 1978 Anti-Nazi League jako výraz odporu k narůstající vlně rasismu v anglické hudební scéně. Z původně jediného koncertu se stala brzy celá kampaň, do které se zapojovalo čím dál víc kapel, mimo jiné také z punkového prostředí. Tomuto trendu se rodící rasistické skinheadské hnutí pokusilo čelit sérií koncertů pořádaných pod hlavičkou RAC a podporou National Front, přičemž hlavním organizátorem byl právě Ian Stuart. Hlavní hvězdou RAC koncertů byl obnovený Skrewdriver a kromě toho i kapely jako Empire, Squadron, No Remorse, Brutal Attack a Skullhead. Nová myšlenka se rychle uchytila a skinheadské hnutí se definitivně rozštěpilo. Neobešlo se to samozřejmě bez násilí, protože mnoho rasistických skinheads bylo zvyklých navštěvovat koncerty Oi punkových a nerasistických skinheadských kapel, na kterých začalo docházet k výtržnostem kvůli odlišné politické orientaci. Mimo jiné i díky tomu hnutí skinheads získalo agresivní image a skinheads jako celek začali být médii odsuzováni jako násilníci a rasisté.
Blood and Honour
Rasismus ovšem nebyl konečnou stanicí Iana Stuarta. Když v roce 1987 došlo uvnitř National Front k rozkolu ohledně další spolupráce se skinheady (řada členů strany měla dojem, že rasističtí chuligáni nedělají straně dobré jméno), Ian Stuart transformoval White Noise v Blood and Honour (BaH) organizaci, která již byla otevřeně neonacistická. Už jen samotný název "Krev a čest" byl původně heslem jednotek SS. Pomyslný kruh vývoje od apolitického patriotismu přes nacionalismus a rasismus k neonacismu a uctívání Hitlera se uzavřel. Sám Ian Stuart se ale ze své organizace příliš dlouho netěšil, neboť se v roce 1993 zabil při autonehodě. Jeho smrt z něj udělala v očích neonacistů mučedníka a ikonu stojící na úrovni Adolfa Hitlera.
V následujících letech vznikly některé další organizace (Hammer Skinheads a White Aryan Resistence v USA), ale BaH už zůstaly pro neonacistické skinheads tou nejdůležitější organizací. BaH sloužila a slouží primárně k šíření neonacistické (tzv. WP - White Power, Bílá síla - původně heslo britských fašistů z dvacátých let 20. století) hudby, vydávání WP kapel a pořádání WP koncertů. Jako ochranka pro tyto koncerty (některé byly totiž úspěšně rozehnány militantními antifašisty) vznikla při BaH samostatná organizace pojmenovaná příznačně Combat 18 (18 je šifra označující první a osmé písmeno v abecedě, tedy AH -Adolf Hitler), jejíž členové se rekrutovali zejména z nechvalně proslulých hooligans londýnského klubu Chelsea. Přestože měla původně sloužit jen jako ochranka pro koncerty, brzy se stala C-18 v podstatě samostatnou polo-teroristickou organizací, která začala organizovat útoky na přistěhovalce a novináře. Její činnost byla ale vždy velmi omezená a více se angažovala ve vydávání neonacistických desek, což se ukázalo jako velmi dobrý kšeft. Kvůli dělení zisků z této činnosti neváhali dokonce vedoucí C-18 Charlie Sargent a Martin Cross (bývalý kytarista Skrewdriver) v roce 1997 zavraždit svého kolegu Chrise Castla, za což oba putovali na doživotí do vězení a C-18 se rozpadla. Dodnes ovšem obě organizace - BaH i C-18 - pro neonacisty představují něco jako vzor v jejich boji za bílou rasu.
Tradiční Skins
Do teď jsme mluvili jen o rasistické, resp. neonacistické větvi skinheads. Znamená to snad, že tato ideologie převládla ve skinheadské subkultuře? Ne! Od okamžiku vzniku rasistických skinheads - někdy bývají označováni jako Boneheads, kostěné hlavy - se zbytek této subkultury snaží s tímto nechtěným dědictvím vyrovnat. Prvotní reakcí bylo odmítnutí rasismu a návrat k původní skinheadské tradici - tedy ke koncertům, fotbalu, pití piva a nezájmu o politiku. Tito "tradiční" skinheads, jak bývají někdy označováni, pokračují dál v tradici skinheadů z roku 1969 - poslouchají Reggae a Ska i Oi a o politiku se nezajímají. Aby se odlišili od rasistických skinheads, označují se za nerasistické a apolitické a odmítají spojování s jakýmkoli politickým křídlem uvnitř skinheadského hnutí. Mezi kapely tohoto druhu patří například angličtí Bussines, Deadline nebo Skint, švédští Perkele, američtí Templars nebo švýcarští Vanilla Muffins. Těchto kapel je samozřejmě mnohonásobně více, jmenuji hlavně ty, které mají v Čechách a na Moravě hodně fanoušků. Apolitickým Oi byly ve svých počátcích významně ovlivněny i kapely hrající New York Hard Core jako Agnostic Front, Slapshot, Madball, Murphys Law nebo vysloveně skinheadští Warzone.
"Apolitičtí" patrioti a antikomunisté
Pravda ovšem je, že mezi tradiční skinheads se snaží proniknout někteří neonacisté. Ne každý bonehead vydrží být neonacistou dlouho a když neonacismus vyprchá, mnohý z nich se přirozeným vývojem dostane na apolitické pozice. Na druhé straně existují lidé, kteří se mezi apolitické skinheady snaží proniknout zcela cíleně bez toho, že by své neonacistické myšlenky opustili. Tito lidé pochopili, že jako otevření neonacisté nezískají velkou popularitu a zkouší se uchytit u nejbližších subkulturních "sousedů". Některým se to daří - příkladem mohu být kapely jako Kampfzone z Německa, Lions Pride a Les Vilains z Belgie nebo Steelcapped Strenght a The Jinx ze Švédska, přičemž některé staré britské kapely jako třeba Condemned 84 a Combat 84 mají k této formě blízko alespoň v tom smyslu, že na jejich koncertech se potkávají apolitičtí i rasističtí skinheadi. Všechny tyto kapely se tváří jako "apolitické" a při tom hovoří otevřeně o nacionalismu, odporu proti "levici" (což je pro ně hodně gumový termín, do kterého se vejde leckdo, nebo přesněji řečeno kde kdo), odporu proti imigrantům a obecně proti barevným a občas třeba zahrají na nějakém tom neonacistickém shromáždění. Při tom všem se neustále dovolávají skinheadských tradic, čímž imponují nemalé části hlavně mladých skinheadů. Někdy se také odvolávají na myšlenku RAC a tvrdí o sobě, že jsou antikomunističtí, což také zní mnoha lidem dobře. Při tom ovšem přesně následují původní myšlenku RAC, totiž stát se oficiální platformou neonacismu, pouze pod přijatelným názvem.
Specifický příkladem prorůstání nacionalistické a apolitické scény mohou být různé nacionalistické kapely jako je švédská Ultima Thule, která byla v minulosti významná pro formující se švédské skinheadské hnutí. Je spojena s řadou lidí z otevřeně neonacistické scény a řada neonacistů nebo rasistů její koncerty zhusta navštěvuje. Sama se ale nikdy k žádné formě neonacismu ani rasismu nepřihlásila a naopak v posledních letech sama proti neonacistům vystoupila a ortodoxní neonacisté ji neuznávají. Podobným příkladem můžou být i němečtí Bohse Onkelz (německá obdoba českého Orlíku).
Je velmi pravděpodobné, že do budoucna bude tato forma skinheadské "apolitičnosti" nabývat na síle souběžně s tím, jak bude otevřeně neonacistická větev hnutí upadat. Nutno ovšem dodat, že i mezi skutečně apolitickými skinheads nejsou tyto kapely vždy přijímány.
Skinheads proti rasovým předsudkům
Znamená to tedy, že každý skinhead je buď neonacista, nebo apolitik? Pořád ještě ne. Brzy po rozštěpení skinheads na počátku osmdesátých let se totiž ukázalo, že díky médiím, která vykreslovala skinheady jen jako rasisty, nebude prosté odmítnutí rasismu a přihlášení se k apolitičnosti stačit. Proto když v roce 1987 vznikl v New Yorku skinheadský gang nazvaný SHARP - Skinheads Against Racial Prejudice (Skinheadi proti rasovým předsudkům), okamžitě se tato myšlenka rozšířila nejprve v USA a v roce 1989 díky skinheadské kapele Oppressed i v Anglii a Evropě. SHARP se stalo první jasně definovanou protiváhou neonacistickým skinheads. SHARP kladli důraz na tradiční skinheadské hodnoty, ale přidávali k nim striktní antifašismus, který převáděli i do praxe. Na počátku devadesátých let tak došlo v USA k "válce" mezi SHARP a WP skins, která skončila de facto vítězstvím antifašistických skinheads. Neonacisty se nepodařilo zničit úplně (tak jak se to nepodaří nikdy), ale podařilo se je vytlačit z veřejného prostoru a naprosto je marginalizovat, takže dnes v USA nepředstavují neonacističtí skinheads větší nebezpečí (na rozdíl od různých neonacistických a křesťansko fundamentalistických uskupení politického a nikoli subkulturního charakteru). Hudební skupiny spojené s tímto stylem jsou například britští Oppressed, kanadští Impact a Street Troopers, italští Los Fastidios, francouzští Bulldogs, nebo argentinští Curasbun.
Příklon skinheadů v USA k SHARP však na konci devadesátých let ustal. V okamžiku, kdy bylo neonacistické nebezpečí zažehnáno, se většina SHARP buď vrátila zpět k tradičně chápanému skinheadství a nebo se naopak začala angažovat v antifašistických a anarchistických organizacích. To vadilo mnoha tradičně a apoliticky orientovaným skinheads, takže se mezi nimi záhy vytvořila tendence odmítat SHARP jako "levicovou úchylku" skinheads, stejně jako neonacisty jakožto "pravicovou úchylku". Tento trend byl do jisté míry následován i v Evropě, i když zde dlouho existovalo chápání SHARP jen jako jiného označení pro tradiční skinheads, které mělo reflektovat jejich odpor k rasismu. Časem se ale projevila neudržitelnost takového postoje. Lidé, kteří se aktivně zapojili do antifašistického hnutí, brzy začali kritizovat apolitické postoje tradičních skinheads, které někdy sklouzávají k apatii a vedou k uzavírání se do jakéhosi pomyslného skinheadského ghetta, které se tváří, jako že se jich problémy venkovního světa nijak netýkají.
Red and Anarchist Skinheads
Ti, kteří chtěli zůstat skinheady a zároveň spojovali toto hnutí s radikální politikou, vytvořili v roce 1992 organizaci RASH - Red and Anarchist Skinheads. Zde se vytvořila jasná protiváha k neonacistickým skinheads, která je ukotvena v politickém a nikoli jen subkulturním rámci. Dá-li se říci, že neonacističtí skinheads navazují na tu část skinheadských tradic, která je spojena s nacionalismem a latentním rasismem, pak RASH navázali na tu druhou část skinheadské tradice - na tradici dělnictví a sociálního protestu (a je nutné si uvědomit, že u prvotních skinheads skutečně existovaly obě tyto tendence dohromady.) Skinhead je zde vnímán jako obránce dělnických práv a bojovník proti kapitalismu i fašismu. Skinheadská image zůstává nedotknuta, ale přistupuje k ní politická ideologie. Od počátku je zde ale přítomna jistá dichotomie navozená již samotným názvem. V RASH se totiž kříží anarchistické myšlenky s marxisticko-leninskými. Rezonuje zde problém, který existuje například v Německu, kde se veškeré tzv. radikálně levicové skupiny navzájem prostupují. Vede to k paradoxům, kdy spolupracují například anarchisté a ortodoxní leninisté, přestože ideologie obou skupin jsou naprosto protichůdné. Proti tomuto trendu se naopak ostře vymezuje například skandinávská nebo španělská scéna a mnoho anarchistů myšlenku RASH odmítá, nebo je k ní alespoň velmi kritických, právě kvůli problému spojování s bolševiky. Existují i skinheadi-anarchisté, kteří se snaží obě věci oddělit avšak nerezignovat na politickou aktivitu a tvrdí, že jsou skinheadi a zároveň i anarchisté a nikoli anarchističtí skinheads. Pod hlavičkou RASH dnes existují jak ortodoxně marx-leninské kapely (španělští Nucleo Terco, Opció K-95, Pilseners, baskičtí Kortatu/Negu Gorriak, italští Banda Bassotti), tak i kapely anarchistické (španělští Non Servium, Kaos Urbano, Oi the Arrase, italští Youngang a Lumpen, kanadští Jeunesse Apatride, holandsko-srbští Heroes and Zeros, francouzští Brigada Flores Magon a Ya Basta). Vedle těchto kapel existuje ovšem ještě řada skinheadských skupin, které jsou orientovány buď obecně levicově nebo sociálně kriticky jako například němečtí Stage Bottles, Scrapy a No Respect, italští Reazione a Klasse Kriminalle, kanadští Fate to Hate, Fighitng Chance a Prowlers, angličtí Red London, Contempt nebo Angelic Upstrats. Specifickým příkladem je pak německá Loikaemie. Kapela, která je idolem mnoha apolitických skinheads - včetně těch, kteří tendují směrem k ultrapravici - a to i když se jedná o kapelu, která je nejen striktně antifašistická, ale jejíž členové se aktivně účastní antiautoritářských aktivit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (122)
Zobrazit starší komentáře

101 antifa black boys stylls !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! antifa black boys stylls !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | 7. července 2008 v 19:06 | Reagovat

hej vy blbý slovani z čech škoda že vás ten german hitler nezabil všechny !!! jste tupý jak tupej nuž děcka běšte se učit dějepis a nechte toho jste chnupové hahahahahhahahahahahhahahaha   a ještě ZMRDI:::"""!!""!:_:!"!:!:"L"K?L?!

102 Dr.Joseph Goebbels, Dr.Joseph Goebbels, | 9. července 2008 v 15:55 | Reagovat

101-na co jste vlastne vy hrdy(a) ? Podle pisma jste zrejme nevzdelany asiat (ka) . V dejepise jse rad priucim,pomuzete mi??K tomu,jak pisete,ze jsme blby slovani.. tak mam jednu otazku,, proc pisete slova nasim jazykem a nasim pismem? copak to neni slovanstina,ktera je tak blba? a jako napis   vaseho jmena jste uvedl(a) antifa.. a pak black boys stylls. vite co to znamna? black boys and girls jsou podle me alespon tvorove,kteri maji svouji kulturu a sve zasady.alespon tedy mluvim ze svych zkusenosti s (cernymi) lidmi.Na svoji osobu radeji napiste brown bastard!

103 klokan klokan | E-mail | 30. července 2008 v 1:02 | Reagovat

hitler byl homosexuál

104 Thorstein Thorstein | 6. srpna 2008 v 16:50 | Reagovat

no ty si dobrej, běž si radši šlehnout

105 Marticek Marticek | 14. srpna 2008 v 23:21 | Reagovat

FUCK OFF NAZI PUNKS AND SKINS UNITED OI OI OI                                           ANTIFA NAS BAVI:D

106 Panzerfaust Panzerfaust | E-mail | 8. ledna 2009 v 16:16 | Reagovat

Aj mňa. :)

107 youzeph youzeph | E-mail | 11. května 2009 v 19:32 | Reagovat

[47]: Kamarade vsichni maj pravo na zivot. Jenze takovym jako jste vy se neslusi ho vubec udelovat. A co je vam do toho jestli kurvime tento stat? Zijete v kapitalisticke zemi a ta vam nikdy nic neda. A lepsi si zakourit nakej ten jointik, nez jit na nakej fotbalovej match a dorezat se tam mezi sebou jak kreteni... A kdyby ste byli normalni lidi a nemeli v tech hlavach tak nasrano, vedeli byste, ze pokud by ten vas slavnej Ada vyhral valku, nebyl by tu ani jeden z vas. peace :-*

108 Disident Disident | 29. května 2009 v 10:38 | Reagovat

V podstatě je to škoda že většina nás Čechů nechodí k volbám ani na nacionalistické demonstrace a pro Vlast nevyvijíme velkou aktivitu.
Ted vyzívým všechny jděme k volbám a volme nacionalistické strany.
Vzpomenme na stovky českých podniku co skrachovali kůli šikmookým.Z pronicpu odmítám asiské zboží.
Opravdu lidi skuzme aspon neco málo udělat pro Vlast tím že jí nebudeme škodit nákupem u vietnamců.Já vím že je to těžké v dnešní době.Mluvim obecně Si mladej? nemužeš najít práci?Tak proč ve Tvé Vlasti práci má statisíce cizinců? a ty Čech co jsi tu doma máš bud malý plat nebo nemáš práci.Pděkuj za to ždům a tem co sem natahali nižší rasy.
Pod Českou Vlajkou jděme se být za svá práva!jde o naší budoucnost!

109 marek marek | 30. května 2009 v 14:11 | Reagovat

ASTALAVISTA ANTIfašista:d:d:dzmrdi sfetovani

110 píča píča | 10. srpna 2009 v 12:49 | Reagovat

skinheads do toho '!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

111 ondra ondra | E-mail | 13. srpna 2009 v 21:09 | Reagovat

Ahoj, osobně soucítím se skupinou skinheadů, se skupinou "pravých skinheadů", kteří se označují jako "sharp"..to jsou antifasisti, bojuji proti nacismu a fasismu, ale lidi si je casto pletou a davaj do kupy s fasistama a nacistama a rasistama..
To se mi nelíbí, protoze clenem "pravých sharp skiheadů muze byt i cernoch a jejimi cleny jsou i vietnamci a cinani..zadny rasisti, fasisti ani nacisti to nejsou.. chtěl bych to uvést na pravou míru a zalozit o tom blok, aby to lidi brali v potaz aby kdyz vidijou holou hlavu tak hned na nej nervali ty zkurvenej nácku..kamos to zazil na vlastni kuzi.. sli sme takhle jednou po HK a najednou nekdo na nej.. ty zasranej nacku , vypadni z naseho mesta... pritom to je clovek, kerej celej zivot proti nacismu bojuje.. to se mi fakt nelibi a chci vse uvest na pravou míru..
Máš krásnej článek, tak jestli bys mi chtěl pomoct, tak piš na mail, díky, ondra

112 Detoxx Detoxx | 17. srpna 2009 v 13:42 | Reagovat

Podle me sou nacci curaci.. vubec netusi o cem je zivot tak se ho aspon snazi zprotivnit i ostatnim treba cernochum.. misto mlaceni lidi by si meli jit raci slehnout, mozna by jim to trocha osvezilo mozek. nemam nic proti pukerum atd. i kdyz se mi jejich styl zivota nelibi, nikomu neublizuji a to se poprit neda.. takze MÍR A LÁSKU VŠEM i tem zasranym nackum

113 Detoxx Detoxx | 17. srpna 2009 v 13:55 | Reagovat

a jeste malickost nez mi zacnete nadavat do zfetovanyho mozku, podivejte se do svy vychlastany hlavy.. alkohol je horsi nez trava! zahul si to te sklidni! nechlastej!

114 Cech Cech | 17. září 2009 v 20:15 | Reagovat

Antifa ty jsi pako, Smrt nacismu, smrt nacismu,smrt nacismu, svine Hitler svine Nazi stop nazi !

115 ZelOi ZelOi | 8. prosince 2009 v 18:44 | Reagovat

stay Apolitic Oi! :))) žádná pravice, žádná levice, žádná AFA jako organizace - stejně stojí za velký *****...ale jinak pěkný stránky

116 ZelOi ZelOi | 8. prosince 2009 v 18:46 | Reagovat

jen připomínka k příspěvku od "Ondry" ... ukažte mi někdo v dnešní době "PRAVÝHO SKINHEADA" ...

117 VLASTENEC VLASTENEC | 20. prosince 2009 v 11:18 | Reagovat

... slušne napísaná história subkultúry skinheads ... ja sa osobne prikláňam k vetve "apolitických" Oi! skinheadov s vlasteneckým cítením a hlásením sa k robotníckej triede... odmietam nejaké politické ideológie či už "zprava" alebo "zľava"... ale taktiež si myslím, že človek ako jedinec nemôže byť apolitik... každý by mal mať vlastný názor a mal by mať aké také uvedomenie o politickej scéne vo vlastnej krajine... jednoducho povedané, nemal by úplne prdieť na politiku...  lebo politika utvára celkovú atmosféru v štáte v ktorom žijeme.. ale nemyslím si, že je správne "stať sa" skinheadom pre nejaké politické a ideologické smerovanie... o tom subkultúra SKINHEADS by určite nemala byť... rozhodne by to malo byť o tom čo nás spája - tradície skinheads, patriotizmus, pivo, hrdosť, česť, hudba, móda.. a nie spoločné politické a rasové názory... takže podľa môjho názoru sa nedá povedať či je pravý skinhead SHARP,Oi-káč, RED skin, nazi- skin, WP- skin alebo iné odnože .. subkultúra prešla určitým vývojom počas určitého obdobia a je na každom, ku ktorej odnoži sa prikloní... to je asi tak všetko čo by som k tomu dodal...  možno len ešte jedna malá výtka autorovy tejto histórie a vývinu subkultúry SKINHEADS...  netreba zabúdať na jedinečnú a špecifícku odnož pre Českú Republiku akou sú "KALIŠNÍCI"...  ČISTÝ ŠTÍT!

118 - - - - - - - - - - | 12. ledna 2010 v 21:41 | Reagovat

kurva vi nackove mate plnou hubu drsnejch kecu ale jak dojde na krev tak richle pric nebo pro kamose a tycky sraci jedni!!!

119 - - - - - - - - - - | 12. ledna 2010 v 21:47 | Reagovat

ty curaku komu to sme cpes si vem ze by si byl ty cernej!!!! jak by se ti asi libylo kdyby ti kazdej den potkopavaly nackove nohy?? KURVA JA BYCH TI TO TAK PRAL!!!  JE MYLEJSI CIGAN KTEREJ FETUJE A KRADE NES NEJAKEJ NACEK KTEREJ MLATI LIDI KLUVI JINE BARVE KUZE A NEVI CO MLUVI!!! DEGGEN NAZIS!!!

120 S.H.A.R.P. S.H.A.R.P. | 8. dubna 2010 v 21:08 | Reagovat

SKINHEADS...OiOiOi!!

121 Feomathar Feomathar | 20. dubna 2011 v 18:37 | Reagovat

na to musim reagovat, na vola ktery ani nevi sve jmeno, ani me nejsou nacisti nijak prijemni ale rozhodne se budu bavit s nacistou nez s nejaky skurvene pricmoudlim ciganem, nacista nejsu ja su sermir a my sermiri vychazime ze stredovekeho atisemitu ktery se projevuje asi od 10. az 11. stol. samozdrejme primame nektere myslenky z nacistickeho nemecka a rozhodne jsme pro ocisteni naroda od spodiny ktera nema nic jineho na praci nez sukat od rana do vecera a met 7-8 harantu a nic nedelat vzdyt na takovich c... stat jenom chudne.

122 kubas kubas | 17. listopadu 2011 v 19:55 | Reagovat

tak jsem to dolouskal:-) jako osoba která se k žádné skupině nehlasí simpatizuji s klasickejma skinhedama, sharp je fajn.
ale když se podíváš do ulic tak je taky potřeba s těma cigánama něco udělat a to nemám žádné rasové předsutky pouze koukám a vidím a chápu....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama